26 cze 2011

Hosting

26 cze 2011

Jedną z pierwszych decyzji, z którą przyjdzie się zmierzyć każdej osobie chcącej rozpocząć swoją przygodę z e-biznesem, jest wybór hostingu. Jaki hosting wybrać dla swojej strony? Czym się kierować przy wyborze? To wszystko spróbuje przybliżyć w tym artykule, aby ułatwić wybór każdej osobie, która stanie przed koniecznością wyboru usługodawcy.

Przed przystąpieniem do wyszukiwania odpowiedniego hostingu, powinno się zastanowić nad paroma punktami, które w istotny sposób określą nasze zapotrzebowanie.  


Jakie będzie przeznaczenie strony oraz jakie są nasze potrzeby? Zastanówmy się czym dokładnie ma być nasza strona, prosta strona wizytówkowa, czy może blog o niezbyt wysokiej liczbie odwiedzin, forum dyskusyjne, strona z galerią zdjęć i filmów, lub z innymi plikami. To jest istotna kwestia, bo każdy rodzaj będzie miał inne wymagania. Prostą stronę, która ma być tylko wizytówką postawimy już na darmowym serwerze, blog to też w zależności od potrzeb, ale najczęściej będzie wymagany dostęp do baz danych i php. Strony z galeriami zdjęć, umieszczanymi filmami, i innymi plikami potrzebują dużych pojemności, dużych limitów transferowych i limitów rozmiarów plików.


Techniczny aspekt serwera, ten punkt wypływa trochę z pierwszego. W tym miejscu zastanówmy się nad podstawowymi parametrami, wielkość, transfer, limity, ilość kont e-mail, bazy MySQL. To wszystko wynika z naszych zapotrzebowań i jest warte przemyślenia.  


Budżet, jest to punkt, który nie sposób pominąć. W niektórych przypadkach jak już pewnie łatwo zauważyć, w zupełności wystarczą darmowe rozwiązania, które spełnią wszystkie oczekiwania. Jednakże bardzo często będziemy potrzebować płatnych rozwiązań, bo nasze potrzeby wykraczają poza możliwości darmowych kont. Dlatego warto się zastanowić nad kwestią finansową, jaką sumę rocznie jesteśmy w stanie przeznaczyć na sam hosting.  


Darmowy hosting jest niewątpliwie dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne swojego sukcesu. Może to być świetny sposób na przetestowanie i sprawdzenie swoich możliwości, taki poligon doświadczalny. Taki sposób nie wiąże się z żadnym ryzykiem i jest bez kosztowy. Użytkownik nie jest związany z żadną umową i w każdej chwili może przenieść swój serwis do innego usługodawcy. W taki sposób można sprawdzić czy dany pomysł wypali, czy mamy odpowiednio dużo wytrwałości i determinacji.  


Decydując się na płatne rozwiązanie, bardzo często, szczególnie u większych dostawców mamy możliwość bezpłatnego przetestowania. Mówię tu o okresie próbnym, który to najwięksi dostawcy oferują swoim klientom, zwykle trwającym około 2 tygodni, jednakże miałem przypadek, że trafiłem na półroczny okres próbny. W tym okresie użytkownik ma dostęp do wszystkich możliwości jakie oferuje dany serwer, łącznie z pomocą techniczną.  
Co do części finansowej, jeżeli mamy zamiar budować serwis dotyczący e-biznesu, to raczej powinno się nastawić, że prędzej czy później trzeba będzie skorzystać z płatnych rozwiązań. Nie ma potrzeby od razu tak postępować, tym bardziej jak się jest początkującym, ale docelowo takie rozwiązanie jest wskazane, o ile traktuje się sprawę należycie poważnie.  


Samych hostingów i informacji o nich należy też wyszukać. Pierwsze miejsce jakie należy odwiedzić to jest niewątpliwe wyszukiwarka Google, jest to najprostsze i najszybsze wyjście chociaż nie zawsze najskuteczniejsze. Jednak da nam to ogólny obraz dostępnych hostingów, w jakich są przedziałach cenowych. Polecam też przejrzenie for dyskusyjnych, w tych miejscach znajdziemy również opinie na interesujący nas temat. Inny użytkownicy również są cennym źródłem informacji. Wystarczy zapytać znajomych lub innych użytkowników, którzy posiadają strony na dobrych serwerach.  


Jak już wyszukamy interesujący nas hosting, a nawet zrobimy ich listę, co nawet bym polecał, to następnym krokiem jest weryfikacja i wybór, najbardziej dogodnego dla nas. Aby na tym etapie wybrać najbardziej interesującą nas ofertę, należy wziąć kilka rzeczy pod uwagę.  


Forma płatności, to oczywiście dotyczy tylko płatnych kont hostingowych. Warto jednak wiedzieć takie rzeczy jaki jest okres rozliczeniowy? Czy musimy płacić za miesiąc, kwartał, czy za rok z góry. Koniecznie też należy upewnić się jak będzie wyglądała cena hostingu po zakończeniu pierwszego okresu rozliczeniowego, aby nie było niespodzianki, w chwili gdy przyjdzie do przedłużenia usługi.  


Warto sprawdzić jak wygląda wsparcie techniczne. Bardzo często o tym się zapomina, ale bywają sytuacje, w których nie unikniemy kontaktu z supportem. Dlatego warto wiedzieć wcześniej jakie są formy kontakty? Telefoniczny, e-mailowy, lub inny, no i bardzo ważny w jakich godzinach jest możliwy kontakt.  


Sposób zarządzania usługami, najczęstszym rozwiązaniem jest panel administracyjny, w którym mamy dostęp do wszystkich komponentów serwera. W tym miejscu są równe rozwiązania, jednak każdy dobry usługodawca powinien ten element spełniać, bo ten element po prostu musi być.  


Opinie o hostingu, czyli opinie użytkowników, którzy korzystając, lub korzystali z usług serwera jaki nas interesuje. Takich tematów znajdziemy mnóstwo na forach dyskusyjnych. Odradzam jednak pochopne skreślanie usługodawcy ze względu na jakieś wpadki z przeszłości. Jeżeli nie przestał po nich funkcjonować to znaczy, że wybrnął z sytuacji i prawdopodobnie drugi raz nie powtórzy tego samego błędu. Wpadki zdarzają się nawet tym najlepszym, pytanie tylko jak taka firma potrafi wybrnąć z takiej sytuacji.  


Mam nadzieje, ze po przeczytaniu tego, będzie Ci łatwiej dobrać odpowiedni hosting do swoich potrzeb. Zachęcam również do podzielenia się własnymi przemyśleniami i doświadczeniem w tym temacie.
Zapisz się aby dostać więcej informacji


Zgadzam się z Polityką Prywatności

1 komentarz:

  1. Ciekawy arykuł mówi na co zwaracać uwagę i do pełni szczęścia przydałoby się kilka hostingów polecić. kilka darmowych i kilka płatnych. Jaki powinien być transfer ilość miejsca na dysku itd.

    Materiał jest nastawionych na ludzi ambitnych którzy sami chcą szukać rozwiązań i celu działania:)

    OdpowiedzUsuń